First CERN-Fermilab Hadron Collider Physics Summer School

August 9-18, 2006

 

Discussion Session Rooms and Facilitator / Student-Group Assignments (updated August 14, 12:00pm)

 

Room

Facilitator

Group #

 

 

 

Thursday, August 10

11:45-12:30  Discussion:  Electroweak Theory

      1 West

Andre de Gouvea, Northwestern

1, 6, 11

      1 North

Mu-Chun Chen, Fermilab

2, 7, 12

      1 East

Jose Santiago, Fermilab

3, 8, 13

      Comitium

Puneet Batra, Argonne Nat'l Lab.

4, 9, 14

      Snake Pit

Matt Strassler, Washington

5, 10, 15

7:00-7:45  Discussion:  Physics with Accelerators

      1 West

Pushpa Bhat, Fermilab

2, 8, 14

      1 North

Paul Derwent, Fermilab

3, 9, 15

      1 East

Vaia Papadimitriou, Fermilab

4, 10, 11

      Comitium

Jean Slaughter, Fermilab

5, 6, 12

      Snake Pit

Steve Werkema, Fermilab

1, 7, 13

Friday, August 11

7:00-7:45  Discussion:  Theory of Hadronic Collisions

      1 West

Uli Bauer, SUNY-Buffalo

2, 8, 14

      1 North

Thomas Becher, Fermilab

3, 9, 15

      1 East

Steve Mrenna, Fermilab

4, 10, 11

      Comitium

Walter Giele, Fermilab

5, 6, 12

      Snake Pit

Peter Skands, Fermilab

1, 7, 13

Saturday, August 12

11:45-12:30  Discussion:  Simple & Compound Objects

      1 West

Larry Nodulman, Argonne Nat'l Lab.

1, 6, 11

      1 North

Aaron Dominguez, Nebraska

2, 7, 12

      1 East

Eva Halkiadakis, Rutgers

3, 8, 13

      Comitium

John Conway, UC-Davis

4, 9, 14

      Snake Pit

Tom Wright, Michigan

5, 10, 15

5:00-5:45  Discussion:  Theory of Hadronic Collisions

      1 West

Uli Bauer, SUNY-Buffalo

2, 8, 14

      1 North

Thomas Becher, Fermilab

3, 9, 15

      1 East

Torbjšrn Sjšstrand, CERN & Lund

4, 10, 11

      Comitium

Walter Giele, Fermilab

5, 6, 12

      Snake Pit

Peter Skands, Fermilab

1, 7, 13

Monday, August 14

11:45-12:30  Discussion:  Detector and Physics Calibrations

      1 West

Florencia Canelli, Fermilab / Matt Herndon, Johns Hopkins

3, 10, 12

      1 North

Robert Harris / Cheng-Ju Lin, Fermilab

4, 6, 13

      1 East

Larry Nodulman, Argonne Nat'l Lab.

5, 7, 14

      Comitium

Willis Sakumoto, Rochester / Rainer Wallny, UCLA

1, 8, 15

      Snake Pit

Kevin Burkett, Fermilab / Robin Erbacher, UC-Davis

2, 9, 11

6:45-7:30  Discussion:  Theory of Hadronic Collisions

      1 West

Uli Bauer, SUNY-Buffalo

4, 7, 15

      1 North

Steve Mrenna, Fermilab

5, 8, 11

      1 East

Torbjšrn Sjšstrand, CERN & Lund

1, 9, 12

      Comitium

Walter Giele, Fermilab

2, 10, 13

      Snake Pit

Peter Skands, Fermilab

3, 6, 14

Tuesday, August 15

9:00-10:00  Discussion:  All Topics/Questions about Fermilab

      1 West

Shekhar Mishra/Liz Quigg, Fermilab

3, 10, 12

      1 North

Dave Finley/Dee Hahn/Mike Perricone, Fermilab

4, 6, 13

      1 East

Gene Fisk/Judy Jackson, Fermilab

5, 7, 14

      Comitium

Dave McGinnis/Adrienne Kolb, Fermilab

1, 8, 15

      Snake Pit

Cathy Holmes/Kurt Riesselmann, Fermilab

2, 9, 11

3:45-4:30  Discussion:  Beyond the Standard Model

      1 West

Steve Martin, Northern Illinois

4, 7, 15

      1 North

Bogdan Dobrescu, Fermilab

5, 8, 11

      1 East

Jose Santiago, Fermilab

1, 9, 12

      Comitium

Tim Tait, Argonne Nat'l Lab.

2, 10, 13

      Snake Pit

Andre de Gouvea, Northwestern

3, 6, 14

4:30-5:15  Discussion:  All Topics

      1 West

John Marriner, Fermilab

4, 7, 15

      1 North

Joel Butler, Fermilab

5, 8, 11

      1 East

Wyatt Merritt, Fermilab

1, 9, 12

      Comitium

Shekhar Mishra, Fermilab

2, 10, 13

      Snake Pit

Hans Jensen, Fermilab

3, 6, 14

Wednesday, August 16

11:45-12:30  Discussion:  Tracking and Calorimetry Objects

      1 West

Tom Wright, Michigan / Frank Chlebana, Fermilab

3, 10, 12

      1 North

Matt Herndon, Johns Hopkins / Joey Huston, Michigan State

4, 6, 13

      1 East

Kevin Burkett, Fermilab / Lina Galtieri, LBNL

5, 7, 14

      Comitium

Rick Snider, Fermilab / Jan Stark, LPSC Grenoble

1, 8, 15

      Snake Pit

Peter Tamburello, Arizona / Ken Hatakeyama, Rockefeller

2, 9, 11

Thursday, August 17

11:45-12:30  Discussion:  Triggers

      1 West

Elizabeth Gallas, Fermilab

3, 10, 12

      1 North

Greg Landsberg, Brown

4, 6, 13

      1 East

Alan Stone, Fermilab

5, 7, 14

      Comitium

Kaori Maeshima, Fermilab

1, 8, 15

      Snake Pit

Marco Verzocchi, Fermilab

2, 9, 11

5:00-5:45  Discussion:  Physics Analysis

      1 West

Boaz Klima, Fermilab

4, 7, 15

      1 North

Beate Heinemann, Liverpool

5, 8, 11

      1 East

John Conway, UC-Davis

1, 9, 12

      Comitium

Young-Kee Kim, Chicago & Fermilab

2, 10, 13

      Snake Pit

Greg Landsberg, Brown

3, 6, 14

Friday, August 18

10:30-11:15  Discussion:  First Years Experience

      1 West

Michelangelo Mangano, CERN

3, 10, 12

      1 North

Gustaaf Brooijmans, Columbia

4, 6, 13

      1 East

Steve Mrenna, Fermilab

5, 7, 14

      Comitium

Joey Huston, Michigan State

1, 8, 15

      Snake Pit

Greg Landsberg, Brown

2, 9, 11

 

 

Lectures will be posted at

http://vmsstreamer1.fnal.gov/VMS_Site_03/Lectures/HCPSS/index.htm

and live steaming video available from

http://www-visualmedia.fnal.gov/live.htm